info@etemadpardaz.com نشانی : تهران بلوار اشرفی اصفهانی -بالاتر از بزرگراه آبشناسان -بن بست پنجم غربی پ8 واحد1
تلفن تماس : 02144831711 - 02144867977
راهنمای خرید نرم افزار

راهنمای خرید نرم افزاراشتراک گذاری مقاله  

راهنمای خرید نرم افزار خوب و کاربر پسند

نرم افزار ، مانند هر محصول دیگری حاصل تفکر و ایده و تلاش مهندسین نرم افزار هست با این تفاوت که متریال فیزیکی در آن به کار نرفته است و در تنیجه تشخیص کیفیت آن را بسیار سخت تر و پیچیده تر میکند ، و از دید کاربر حتی بعد از مدت ها استفاده شاید قابل تشخیص نباشد ، حتی رضایت کاربر بعد از ماه ها استفاده شاید گواهی بر کیفیت بالای نرم افزار نباشد زیرا مواردی که در تست کیفیت نرم افزار مورد نظر است از دید کاربر پنهان میماند . به عنوان مثال برای نرم افزار های حسابداری ممکن است در گزارش سود و زیان سالیانه نرم افزار مشکل داشته باشد ، یا در سیستم تهیه پشتیبان که شاید در مواقع اضطراری پیش میاید مشکل داشته باشد و یا در نرم افزار مشکل امنیتی وجود داشته باشد که از محرمانگی اطلاعات حفاظت نکند و این مسئله بعد از سالها مشخص شود ، 
البته ما نمیخواهیم دید شما را به نرم افزار ها بدبینانه کنیم ولی به عنوان مهندس و کارشناس امنیت اطلاعات وظیفه داریم تمامی موارد را به شما یادآوری کنیم .
در حالت معمول هم نرم افزار ها مانند دیگر محصولات ممکن است در شریط  عادی تفاوت در کیفیت نرم افزار ملموس نباشد ، به عنوان مثان نرم افزاری که با بانک از اطلاعاتی اکسس کار میکند با نرم افزاری که با بانک اطلاعاتی قدرتمند SQL Server کار میکند  در اطلاعات محدود که چند صد رکورد در جداول دارد تفاوتی در ظاهر نداشته باشد ، ولی وقتی اطلاعات بانک  اطلاعاتی به چندین هزار رکورد برسد به شدت قابل توجه است ، و حتی اگر رکورد ها در حد چند صد هزار باشد پای بانک اطلاعاتی فوق قدرتمند اوراکل به میان میاید .
یک مثال عملی خارج از حیطه نرم افزار میزنیم :
در دنیای خودرو ،  خودرویی مانند مزدا یا سراتو را در نظر بگیرید به هر حال این خودرو ها در کشور ما خودروهای  قابل  قبولی از نظر برند و کیفیت هستند ، با این حال در مقایسه با خودرویی مانند تویوتا کمری ، از همه لحاظ  شاید در کلاس پایین تری باشند ، ...
در واقع برندی مانند تویوتا  در کشور ما و در کل جهان برند بسیار خوشنامی است و جز پرفروش ترین خودرو های اقتصادی به شمار میاید ، حال چرا میگیم اقتصادی چون از نظر هزینه های نگهداری کم خرج تز از برندی مانند بی ام و و بنز و پورشه است ، هر چند بسیاری از مردم با درامد های بالا هم تویوتا را به خودروهای المانی به خاطر دوام بالا انتخاب میکنند اما!!!

یک راننده حرفه ای هرگز تویوتا رو بر بی ام و ترجیح نخواهد داد چرا که بازدهی و هندلینگ و قابلیت های بی ام و قطعا بسیار بالاتر از خودروی تویوتا است ،  یک راننده عادی با 20 سال سابقه رانندگی در شهر ، فرق بین خودروی دیفرانسیل عقب و خودروی ریفرانسیل جلو را نمیداند ، تاثیر بالای  تقسیم وزن  روی محور های خودرو در پیچها رو نمیداند چرا که همیشه با سرعت مطمئنه در مسیر حرکت میکند ،  زیاد شاید پیش نیاید که با سرعت بالا فرماندهی کند تا متوجه فرق خودرو بی ام و دیفرانسیل عقب با تویوتا کمری دیفرانسیل جلو بشود !! اصلا شاید زیاد پیش نیاید که در جاده با سرعت بالای 160 کیلومتر ترمز شدید بگیرد و تفاوت مبلغ پرداختی بین این دو برند رو متوجه شود ،  ولی قطعا راننده حرفه ای بهتر میتواند بفهمد که مهندسین آلمانی برای چه هدفی تلاش میکنند !
شما اگر با خودرو در شهر رانندگی میکنید و از 80 کیلومتر بیشتر سرعت رانندگی نمیکنید و در پیچ ها بیشتر از 40 کیلومتر رانندگی نمیکنید  به تفاوتهای  فنی بین تویوتا و بی ام و پی نمیبرید .
این مثال برای ملموس کردن تفاوت های محصولات مهندسی بود .
در دنیای نرم افزار هم همین گونه است ، نرم افزار هایی که با مهندسین با تجربه برای شما نوشته شده به بسیاری از مشکلاتی که شما به آنها فکر نمیکنید فکر شده است ، امنیت نرم افزار ، پایداری ، قابلیت اعتماد ، کاربر پسند بودن محیط رابط ، و ...

در دنیای نرم افزار هم همچین مواردی وجود دارد برای نمونه نرم افزار رژیم درمانی وجود دارد که توسط شرکتی تولید شده و حتی بین کارشناسان تغذیه هم شناخته شده است و این نرم افزار با محیط اکسس 2003 تولید و بدون کد نویسی از طریق فرم سازهای محیط اکسس تولید شده  با این که این نرم افزار هیچ گونه استاندارد مهندسی را رعایت نکرده ولی شاید برخی از کاربران خود را راضی کرده باشد ، چرا چون که در علم تغذیه و رژیم درمانی اختلاف های عددی کالری 5 تا 10 تا اصلا به هیچ عنوان تاثیر خاصی به .جود نخواهد آورد و اصلا شاید کاربر متوجه این خطا ها نباشد در صورتی که این اختلاف ها اگر در نرم افزاری مانند حسابداری به وجود بیاید هرگز تراز آخر سال جور در نخواهد آمد و قطعا کاربر متوجه این ایراد خواهد شد و به هیچ عنوان این مشکلات را قبول نخواهد کرد !!  
ولی خوب در حیطه رژیم درمانی و تغذیه درمانی این مشکلات مغایرت کالری ، میزان گرم کربو و چربی و پروتیئن ، شاید به چشم نیاید ، و از دید کاربر دور بماند (مخصوصا برای رژیم های عادی با کالری های معمول حدود 1500 تا 2500 ) ولی در شرایط هایی که افراد بیماری دارند ، یا ورزشکار هستند یا حساسیت غذایی دارند خطا و ضعف نرم افزار به وضوح مشخص خواهد شد . 

متاسفانه ما عادت داریم کاری که همه انجام میدهند رو انجام میدیم و وقت صرف تحقیق و مطالعه نمیکنیم ، خوب من میتوانم به شما بگویم که پراید هم وسیله نقلیه ای است که 4 نفر رو میتونه جا به جا کنه ... و بسیاری هم استفاده میکنند  ،  ولی این موضوع پراید رو در جایگاه خودرو متوسط هم قرار نخواهد داد ..

کلام آخر این که همیشه در انتخاب هر محصول  مخصوصا نرم افزار با کارشناس با تجربه (نه صرفا یک لیسانس نرم افزار یا مهندس اسمی) مشورت نمایید تا از پرداخت هزینه های دوباره برای شما جلوگیری شود ، 
این مطالب صرفا برای بالا بردن سطح آگاهی شما خواننده گرامی درج شده و نظر و تجربیات شخصی نویسنده است .
از این که وقت خود را صرف خواندن مقاله کردید بسیار سپاس گذارم.
مهندس داوودی  برنامه نویس و کارشناس امنیت اطلاعات - شرکت اعتماد پرداز