info@etemadpardaz.com نشانی : تهران بلوار اشرفی اصفهانی -بالاتر از بزرگراه آبشناسان -بن بست پنجم غربی پ8 واحد1
تلفن تماس : 02144831711 - 02144867977
آشنایی با موسیقی پاپ

موسیقی پاپاشتراک گذاری مقاله  

آشنایی با موسیقی پاپ

موسیقی پاپ چیست؟

 

موسیقی پاپ به انگلیسی Pop یکی از ژانرهای اصلی موسیقی می باشد که بصورت امروزی آن در اواسط دهه ی پنجاه میلادی در آمریکا و انگلستان بروز پیدا کرد. اصطلاح موسیقی پاپ یا موسیقی پاپیولار در اغلب موارد بجای یکدیگر استفاده می شود و همچنین در تعریف پیشین می توانست هر نوع موسیقی ایی شامل سبک های مختلف باشد مورد پسند و محبوبیت توده ی عموم جامعه یا عامه پسند باشد.

پاپ (Pop) در قاره‌های آمريكا، اروپا و آفريقا رواج دارد.

 

هنرمندان معروفی همچون ، التون جان، كريس دی برگ، استينگ،‌ ترنت رنزور، سوفين استيونس، جان بريون، كوجی كوندو، فرانک زاپا، جانی گرين وود، دنی الفمن، برايان انو در موسیقی پاپ فعالیت داشته اند.

 

سازهاي مهم سبک موسیقی پاپ (Pop

 

پيانو، انواع گيتار همانند گیتار باس، گیتارآكوستیک، گيتارالکتريک؛ درامز، سازهای بادی برنجی نظير ساكسيفون، فلوت، ترومپت؛ سازهای زهی همانند ويولن، ويولا، چلو (cello)؛ پركاشن همانند تمبورين، شيكر (shaker)؛ هارمونيكا، سينتی سايزر.

 

ژانرهای مرتبط سبک پاپ (Pop)

 

 الكترو پاپ (electro pop)، ايندي پاپ (Indie Pop)، پاپ راک (Pop Rock)، كانتري (country)، فولک (معاصر)، هيپ هاپ، جاز، آر اند بی (R&B)، سينگر- سانگ رايتر (singer-songwriter)، بابل گام Bubble gum  Easy Listening؛‌

 

 

ویژگی های موسیقی پاپ

 

نداشتن مخاطب خاص

 

یکی از دلایل رشد موسیقی پاپ، وابسته نبودن به محل و جغرافیای خاصی است و بین عموم مردم محبوبیت دارد و این طور نیست که تنها عده ی خاصی از مردم آن منطقه ی جغرافیایی خواستار آن نوع موسیقی باشند.

 

سادگی و عدم پیچیدگی

 

یکی از دلایل مهم محبوبیت موسیقی پاپ در میان مردم سادگی و نداشتن هارمونی های پیچیده است. این مشخصه را نمی توان در سایر سبک ها همچون کلاسیک یافت یا بهتر است بگوییم کمتر یافت می شود ، قوانین موسیقی خاصی بر این نوع سبک ها حاکم است و از آزادی عمل کمتری برخوردارند. لذا مخاطبین خاصی را هم در بر می گیرند.

 

کوتاه بودن طول قطعات

قطعات و آهنگ هایی که در سبک پاپ اجرا می شوند عموماً از نظر زمانی در محدوده ی خاصی هستند و بر خلاف سایر سبک ها همچون کلاسیک و جز طولانی نمی باشند و دارای تکرار زیادی نیستند. قطعات موسیقی پاپ در مواردی اندک از 32 میزان بیشتر می شوند.

 

مدولاسیون و گام

به جهت یکنواخت نشدن و تکرار های خسته کننده در سبک پاپ کمتر از تغییر گام و مدولاسیون استفاده می شود.